Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Czy PALENIE konopi jest szkodliwe?

Data dodania: 02.08.2019

Kwiatostany są najważniejszą częścią rośliny z punktu widzenia medycznego, bowiem tam znajdują się trichomy, czyli włoski gruczołowe wydzielające drogocenną żywice.

To prawdziwy skarb!

W celu wyizolowania żywicy stosuje się różne metody w zależności od tego jaką postać finalną chcemy uzyskać. Popularną drogą podania surowca jest również metoda wziewna.


PALENIE CZY WAPORYZACJA?

Palenie konopi stosowane jest od tysięcy lat, a jedne z pierwszych zapisków o ich wykorzystaniu znajdują się w medycynie chińskiej, niemniej jednak z biegiem czasu znajdowały swoje zastosowanie w każdej kulturze. Przykładem są również starożytni Egipcjanie- rytualnie okadzali nimi przestrzeń i domowników, jak i palili konopie w celach medycznych.

W jaki sposób konopie są palone?

a) JOINT
Konopie skręcone w ultracienką bibułkę.

b) SPLIFF
Mieszanki hybryd konopi z dodatkiem/bez dodatku tytoniu.
Skręcone w cienką bibułkę.
Posiadają kartonowy filtr stabilizujący.

c) BLUNT
Konopie skręcone w pogrubioną, tytoniową bibułkę.

d) Szklane urządzenie
Lufka, bongo wykorzystują parę z bezpośredniego spalania konopi z lub bez wykorzystania pary wodnej.

Waporyzacja to metoda umożliwiająca wdychanie bioaktywnych składników medycznej konopi bez konieczności spalania suszu.
Kwiatostan konopi jest podgrzewany w waporyzatorze do temperatury, w której dochodzi do parowania kannabinoidów i innych cząsteczek roślinnych bez wystąpienia zjawiska spalania. Metoda ta minimalizuje utratę kannabinoidów w dymie pobocznym, co ma miejsce podczas palenia konopi. 


Punkty parowania
Najważniejsze substancje bioaktywne w konopiach posiadają następujące punkty wrzenia:
• THC: 157°C (315°F)
• CBD: 160–180°C (320–356°F)
• CBN: 185°C (365°F)

Bezpieczeństwo stosowania
Wiele danych naukowych wskazuje na przewagę waporyzacji nad paleniem, podkreślając brak w dymie końcowym składników ubocznych, które mogą wykazywać efekt toksyczny. Niemniej jednak susz, który zostaje poddany waporyzacji nadal wykazuje silne działanie aktywne – nawet w przypadku zastosowania surowca o wysokim stężeniu THC. Jednym słowem susz „powaporyzacyjny”  nadal zachowuje część swoich właściwości po spaleniu bezpośrednim. Zupełnie jak w przypadku procesu otrzymywania węgla drzewnego.


Badania wskazują, że palenie mieszanki konopi z nikotyną (spliff) może mieć szkodliwy wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz układ oddechowy.

Ciekawym jest, że nie udowodniono nigdy bezpośredniego związku między paleniem konopi (w formie jointa, czy z użyciem szklanego urządzenia) a występowaniem chorób płucnych.