Jak naprawdę wyglądało wprowadzenie konopi medycznych do Polski?

Data dodania: 17.02.2019

Data 17/01/2019 zapisze się w mojej pamięci na stałe.
Mija dziś bowiem pierwszy miesiąc od czasu wprowadzenia konopi medycznych do Polski.

Miałam w tym swój aktywny udział i jestem niesamowicie szczęśliwa, że moje poświecenie zostało wynagrodzone… ale zacznijmy od początku.

W listopadzie 2017 wraz z obecnym prezesem Polish Institute of Medical Cannabis Konradem Mielcarkiem zdecydowaliśmy się na formalizacje Naszej działalności, w wyniku czego powstała Fundacja Wspierania oraz Ochrony Zdrowia PIMC.
Wierzyliśmy, że ustawa dotycząca „konopii innej niż włókniste” nie jest martwa, a zaangażowaniem i systematycznością jednostki można zmienić system. Rozpoczęliśmy budowę harmonogramu szkoleń wstępnych oraz uzupełniających dedykowanego lekarzom i farmaceutom w Polsce.

W czerwcu 2018 pierwszy raz spotkałam się z country managerem Spectrum Cannabis Polska Tomaszem Witkowskim, który był zainteresowany współpracą w zakresie wsparcia merytorycznego. Dostałam wtedy szanse od życia – propozycja doradztwa medycznego w Spectrum Cannabis, abym miała realny wpływ na rejestracje surowca farmaceutycznego Cannabis sativa L. Wiązało się to z rezygnacją pracy w Instytucie, aby nauka mogła być niezależna.  Zdecydowałam się na ten krok.

W październiku 2018 konopie medyczne zostały zarejestrowane, a osiągnięty sukces wiązał się z jeszcze większym nakładem pracy. Tym samym firma Spectrum Cannabis Polska oficjalnie postanowiła współpracować z Polish Institute of Medical Cannabis w zakresie badań oraz edukacji. Jednostka naukowo-wiodąca PIMC zdobyła uznanie oraz poparcie w sektorze medycznym, z uwagi na profesjonalizm oraz kompetencje zespołu.

 

Wspólnie otrzymaliśmy patronat jednostek państwowych:
Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Naczelnej Izby Lekarskiej.

 

 

Jak wygląda sytuacja konopi medycznych na dzień dzisiejszy?

Nie wszyscy docenili serce i prace, którą włożyliśmy w projekt wprowadzenia konopi medycznych.

  1. Przeszliśmy długą drogę RESOCJALIZACJI jednostek, które stanowią fundament w sektorze konopnym.
    „Aby nastąpiła zmiana, potrzebna jest zmiana” – to ciągły proces, który jest przede wszystkim określony w czasie. My Polacy, jesteśmy bardzo pracowitym narodem, tym samym często oczekujemy efektów natychmiastowych.
    Proszę Was o cierpliwość i wytrwałość, roszczeniowość na tym etapie nie pomoże, szczególnie pacjentom.
  2. Konopie medyczne zostały wprowadzone na już istniejący rynek konopi „przemysłowych”. Producenci produktów na bazie izolowanych substancji (głównie kannabinoidów: CBD, CBG, etc), a także innych produktów złożonych w postaci maści, kremów i innych specyfików dostępnych bez recepty szukają swojego miejsca w systemie opieki zdrowotnej.Prawda jest taka, że większość z nich wykorzystuje niewiedzę pacjenta i prowadzi obrót PSEUDOMEDYKAMENTAMI za niebotyczne pieniądze, które nie mają nawet udokumentowanej powtarzalności serii produktu.Mówiąc wprost: pacjent, który kupi olej CBD nie wie tak naprawdę jaki jest skład suplementu. Według polskiego prawa producent może uwzględnić ingredienty na opakowaniu ale nie musi potwierdzać ich obecności w rzeczywistości.Dlatego jako farmaceutka nie polecam stosowania suplementów diety dopóki polskie prawo farmaceutyczne nie ureguluje kwestii weryfikacji i kontroli tej grupy produktów.
  3. Spotkałam się w ciągu kilku miesięcy z ludźmi/organizacjami/firmami, które próbowały „zdublować” mój pomysł oraz wykorzystać własność intelektualną. Próbowano mną manipulować, aby zdobyć moją wiedzę dotyczącą rejestracji oraz samego surowca farmaceutycznego. Wykorzystywano moje pomysły, a nawet podszywano się pod pacjentów próbując wyciągnąć jak najwięcej informacji merytorycznych. Budowanie swojego szczęścia (w tym biznesu), na czyimś nieszczęściu nigdy nie umyka prawom energii.

    Na szczęście były też dobre chwile, których zasadniczo było dużo więcej..:)

  1. Przeprowadziliśmy pierwsze 4 szkolenia z zakresu medycyny konopnej dedykowane farmaceutom przynależnym do danych Okręgowych Izb Aptekarskich.
    Tutaj znajdziecie listę aktualnych terminów na bezpłatne szkolenia.Osobiście uważam, że było wspaniale!
    Synergia wiedzy całej kadry PIMC spowodowała, że każdy z uczestników miał pełne pojęcie w zakresie wykorzystania konopi medycznych w teorii i praktyce.
    Jak było? Sami oceńcie!
    Zapraszam na fotorelacje z Sopotu i Łodzi!
  2. To sukces podczas współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską został zauważony przez władze lekarzy w Polsce. Docenili oni rzetelność oraz obiektywizm prowadzonych szkoleń, a zaowocowało to nowymi perspektywami!Już wkrótce powiadomię Was o terminach bezpłatnych szkoleń dedykowanych lekarzom.
  3. Aktualnie zaplanowanych jest ponad 20 konferencji naukowo-szkoleniowych w całej Polsce, a to dopiero początek!
  4. Mamy już pierwsze komentarze i opinie pacjentów dotyczące efektywności terapii konopnej – osobiście konsultowałam pacjentkę z SM, która na moich oczach wstała z wózka inwalidzkiego, podparta o biurko powiedziała: „To jest właśnie ten cud.”
    Dla każdego definicja konopnego cudu jest inna.
    Jedni mogą swobodnie oddychać,
    inni utrzymać pozycje stojącą,
    a jeszcze inni mogą w końcu prosperować bez obaw o nagminne napady padaczki.

Wniosek za to jest jeden.
Szanuj zdrowie, masz tylko jedno!