
THC i jego kreatywne efekty działania
Data dodania: 12.11.2018
Swoje początki miały w buddyzmie tantrycznym oraz hinduizmie, dziś znane jako „obrazki antystresowe”- mandale, czyli artystyczne wyzwolenie energetycznej próżni.
W kulturze zachodu zostały spopularyzowane przez szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatrę Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, które wykonywane spontanicznie odzwierciedlają stan psychiczny autora.
„Przyglądając się mandali, trzeba zwrócić uwagę na kolor umiejscowiony w centrum”- pisze Susan F. Fincher, autorka książki „Kreatywna mandala”.
- Kolor centralny symbolizuje to, co jest dla ciebie w danym momencie najważniejsze.
Jeśli w mandali przeważa jeden kolor, symbolizuje to co chwilowo pochłania cała twoja uwagę. - Kolory umieszczone w górnej części mandali odnoszą się najczęściej do procesów świadomych.
Jeśli potraktujemy mandale jako tarczę zegara, wówczas to, co znajduje się przy dwunastej, jest w pełni dostępne twojej świadomości. To, co umiejscowione jest przy cyfrze sześć, jest najbardziej odległe od świadomości.
W dosłownym znaczeniu mandala oznacza „koło życia, święty krąg”, symbolizuje harmonię oraz doskonałość. Oddanie się tworzeniu pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, a przede wszystkim jest skuteczną formą MEDYTACJI.
Pozwala na wyrażenie uczuć, lęków oraz myśli za pomocą kolorów co ułatwia interpretacje psychologiczną.
Kolory w mandali mają dwojakie znaczenie: pozytywne i negatywne. Analiza powinna trwać podczas całego warsztatu. Proces tworzenia i niszczenia mandali miał symbolizować życie i śmierć, a przez to uświadamiać medytującemu, że wszystko przemija.
Konopie, szczególnie te bogate w THC (tetrahydrokannabinol) wyzwalają kreatywność oraz twórczość- to właśnie odmiany sativa, sprzyjają medytacji, wyzwoleniu myśli, a przede wszystkim wyzbyciu się negatywnej energii.
Wdech,
Wyydech.